02.sty.2025

Stół do jadalni – jak go wybrać? Praktyczne porady

Wybór stołu do jadalni to niezwykle ważna decyzja, za którą później podziękują nam domownicy, goście i przede wszystkim nasz kręgosłup.

Proplo | 6 min czytania
Jadalnia z drewnianym stołem, niebieskimi krzesłami i nowoczesnym oświetleniem

Z tego artykułu dowiesz się:

1

Jak dopasować stół jadalniany do stylu wnętrza?

2

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do małych pomieszczeń?

3

Jakie materiały są najlepsze na blat stołu jadalnianego?

4

Jaki wybrać idealny kształt stołu?

Wybór stołu do jadalni to niezwykle ważna decyzja, za którą później podziękują nam domownicy, goście i przede wszystkim nasz kręgosłup. Jest kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać, kiedy będziemy projektować jadalnię.

Nie ma nic gorszego niż zasiąść do jedzenia z pysznym, długo wyczekiwanym posiłkiem i popsuć sobie całe to doświadczenie brakiem komfortu. Za niski stół, psujący się materiał, jedzenie na sofie albo w pośpiechu w kuchni… zapomnijmy o tym raz na zawsze! Dobry stół do jadalni powinien być fundamentem i miejscem, do którego będziemy lgnąć.

Jak wybrać stół do jadalni? Poznaj wskazówki architektów

Przede wszystkim znajdźmy odpowiednie miejsce na stół jadalniany, bo niepisaną zasadą jest co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni z każdej ze stron, aby komfortowo odsuwać krzesełka, nie czuć się przytłoczonym i nie zahaczać o inne meble.

Standardowa wysokość stołu to około 75 centymetrów, ale powinniśmy sprawdzić to w praktyce razem z krzesełkami. Zwrócić uwagę na takie rzeczy, czy możemy wygodnie usiąść, bo niektóre nowoczesne nogi mogą później komplikować ułożenie krzeseł. Upewnijmy się, czy blat nie jest zbyt gruby i nie przeszkadza, a także pomyślmy dobrze o samym materiale, z którego jest wykonany. W końcu to inwestycja na wiele lat i warto, aby stół był dość trwały. Pytań jest wiele, ale aby odpowiedzieć szczegółowo – jaki stół? – musimy zwrócić uwagę na specyfikę naszego mieszkania.

Wnętrze jadalni w stylu minimaluxe z okrągłym stołem i jasnymi meblami.
Projekt: Agnieszka Cieciora

Stół do jadalni a przestrzeń – jaki stół wybrać do małego i dużego salonu?

Kiedy ogranicza nas metraż, to oczywiście nie będziemy rozglądać się za potężnymi, gigantycznymi stołami niczym na obiady czwartkowe. Tu ważniejsze będzie połączenie elegancji i praktyki. Przy małym salonie sugeruje się rozwiązania takie jak okrągły stół o średnicy 90–110 cm albo na przykład kwadratowy stół 80×80 cm. Najlepiej model ze smukłymi nogami, rozkładany i wykonany z lekkich materiałów jak choćby jasne drewno. Okrągłe stoły mają to do siebie, że nie zajmują tyle miejsca, a optycznie dają nam poczucie większej przestrzeni przez brak krawędzi.

W przypadku większego salonu śmiało możemy pomyśleć o stole jako centralnym, dominującym elemencie pomieszczenia i rozważyć również ciężkie drewno jako wykończenie – orzech albo dąb sprawdzą się bardzo dobrze. Nie musimy iść oczywiście w kierunku potężnych stołów na 260–300 cm długości, bo choćby takie na 180–240 cm już zapewniają komfort w przypadku 6-8 gości. Najważniejsze to dopasowanie proporcji, czyli wielkości salonu do naszego centrum pomieszczenia, aby nie czuć się przytłoczonym jego rozmiarem.

Kształt stołu jadalnianego

Zastanawiając się na jaki stół postawić, przechodzimy do kluczowej kwestii, czyli jego kształtu. Musi nam się podobać, lecz są też pewne uwarunkowania. Okrągły stół będzie miał mniej formalny charakter i najlepiej odnajdzie się przy mniejszych przestrzeniach, możemy wtedy umieścić go również w narożniku czy bliżej ściany. To rozwiązanie polecane do bardziej kameralnych projektów. Podobnie z owalnym stołem – wizualnie zajmie i wykorzysta mniej przestrzeni. Przy niewielkich salonach można też rozważyć kwadratowy, kompaktowy stół. To najczęstsze rozwiązania, gdy rozmawiamy o wykończeniu dla singla czy młodej pary.

Kiedy już w grę wchodzi rodzina i częstsze spotkania z najbliższymi, zastanawiamy się nad bardziej masywnymi stołami jadalnianymi. Prostokątny stół to klasyka gatunku, przy której rodzinka odbyła niejedną dyskusję polityczną i kolędowała podczas świąt. To zdecydowanie najpopularniejszy wybór. W każdym z wariantów, o ile to możliwe, polecamy zdecydować się na rozkładany mebel, który w razie potrzeby da nam możliwość ugoszczenia większej liczby osób. Zasada jest prosta – te pierwsze zagwarantują nam bardziej kameralny charakter wystroju, drugie praktycznie pozwolą urządzić większą imprezę.

Wnętrze jadalni z okrągłym drewnianym stołem, czarnymi podkładkami i nowoczesnymi lampami.
Projekt: Aato. Architektura Wnętrz

Stół do jadalni a liczba domowników

Musimy przygotować się na dwa warianty: codzienne spożywanie posiłków i wizyty towarzyskie. Przy większej liczbie osób obowiązkowo trzeba pomyśleć o rozkładanym stole, który pozwoli na powiększyć blat o 40–80 cm w zależności od modelu.

Jeśli szukamy stołu do jadalni dla 4 osób, rekomendowane będzie 120×80 cm w przypadku prostokątnej ławy albo 100-110cm, gdy mówimy o wersji okrągłej. Przy 6 osobach dobrze gdyby miał 120 cm średnicy przy okrągłym lub 150-180 cm długości przy prostokątnym stole. Wtedy warto, by szerokość miała co najmniej 90 cm, a przy przy większej liczbie gości metr jest wskazywany jako minimum. Przy rozmowie o stole dla rodziny wielopokoleniowej – załóżmy dla 8 osób – polecamy pomyśleć o wymiarach 200×100 cm.

Natomiast kiedy jesteście jedynie we dwójkę, w zupełności wystarczy okrągły stolik o średnicy 80–100 cm lub kwadratowy o rozmiarach 80×80 cm. Nawet wariant 70×70 cm powinien również być satysfakcjonujący.

Wnętrze jadalni w stylu tradycyjnym z drewnianym stołem i szarymi krzesłami.
Projekt: Projektywna

Materiał stołu do salonu- drewno, metal, a może coś innego?

To też jeden z najważniejszych wątków, jaki musimy poruszyć. Materiał liczy się niesamowicie, a najpopularniejszym, klasycznym rozwiązaniem są drewniane blaty. To bardzo uniwersalny wybór pasujący do większości aranżacji – drewno da nam uczucie ciepła i przytulności, a przy dobrej inwestycji dąb czy buk również zadbają o trwałość tego mebla. Nie zapominajmy jednak, że drewno trzeba odpowiednio konserwować i efekty zużycia po czasie będą widoczne. Przede wszystkim wilgoć potrafi mocno odbić się na drewnianych stołach, lecz jeśli mamy więcej drewnianych akcentów w mieszkaniu, będzie to połączenie perfekcyjne.

Szkło to wybór do nowoczesnych salonów i modernistycznych projektów, opcja zdecydowania bardziej chłodna i elegancka, ale zarazem narażona na liczne zarysowania czy odciski palców. Łatwiej poradzi sobie za to z plamami czy wilgocią. Lekkość szkła dobrze odnajdzie się w nowoczesnych projektach, zaś metalowe stoły przy industrialnych aranżacjach. To również chłodniejsza wizualnie opcja. Nad tym rozwiązaniem warto zastanowić się przy projektowaniu loftu.

Jeśli już zastanawiamy się nad różnymi możliwościami, to kamień czy marmur będzie najbardziej luksusowy, jak i najdroższy i najbardziej masywny. Jest to bardzo premium rozwiązanie, chociaż musimy pamiętać o wrażliwości na kwasy jak ślady po winie czy cytrusach, a także mniejszej mobilności przy przenoszeniu go ze względu na wagę.

Najbardziej ekonomicznym pomysłem jest fornir, płyta MDF lub lakierowany blat. Koszt wyraźnie mniejszy od drewna, ale trwałość również znacznie gorsza. Taki budżetowy stół będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne i raczej trudno będzie je odratować w takim przypadku. Wspominamy jednak o tym rozwiązaniu dla czytelników, którzy często zmieniają style mieszkania lub po prostu szukają jak najtańszego wykończenia salonu.

Wnętrze jadalni w stylu boho, japandi i minimalistycznym z białym stołem.
Projekt: j a g n a b a d o w s k a ~ a t e l i e r

Kolor stołu jadalnianego a wnętrze i styl salonu

Przeglądając potencjalne możliwości, najczęściej będziemy obracać się wokół drewnianych stołów. Jak dopasować się do naszego designu? Zaglądamy chętnie do pomysłów na Proplo takich jak salon z jasną sofą i drewnianym stoliczkiem czy szarymi akcentami i okrągłym stolikiem, te wykończeniu uwodzą swoim kunsztem!

Sympatykom skandynawskiego stylu polecimy jasne drewno i minimalistyczny design, bo te lekkie rozwiązania optycznie powiększą przestrzeń. Ciemniejsze drewno stworzy idealną kompozycją z klasyczną aranżacją, ale warto pokusić się tu o elementy ozdobne takie jak bardziej kolorowe nogi. Mahoń byłby tutaj perfekcyjnym wyborem! 

Do stylu boho rekomendujemy naturalne, jasne kolory, ewentualnie beżowe czy oliwkowe wariacje, a przy wykończeniu glamour warto uśmiechnąć się do marmurowych wzorów, złota, srebra czy czarnego połysku. Industrialna aranżacja za to aż prosi się o metalowe podstawy i ramy przy blacie z ciemnego drewna.

Przy bardziej nowoczesnych i minimalistycznych powierzchniach dobrze poszukiwać wśród eleganckich, prostych kolorów takich jak szarość albo czerń. W tej konfiguracji matowe wykończenia też powinny zrobić dobrą robotę.

Wnętrze jadalni z industrialnym akcentem, czarnym stołem i kolorowymi wazonami.
Projekt: ZEN studio wnętrz

Aranżacja stołu do jadalni – lampy i dodatki

Teraz wisienka na torcie, czyli dobieranie dekoracji. Lampy i oświetlenie będą miały spore znaczenie jako istotny akcent przy stole jadalnianym, dlatego warto nie przejść obok tego tematu obojętnie. Do mniejszych okrągłych stolików wystarczą pojedyncze, klasyczne oświetlenia, ale przy większych stołach warto już pomyśleć o czymś bardziej widowiskowym – kilku lampkach i atrakcyjnym designie. 

O ile mamy wpływ na wysokość zawieszenia przy zwisających lampach, warto zamieścić je około 70-90 cm nad blatem, wtedy oświetlenie będzie bardzo praktyczne. Nic się jednak nie stanie, jeśli żarówki pozostaną bliżej sufitu. Podłużne, wiszące lampy to lepsze rozwiązanie dla prostokątnych stołów, a okrągłe oświetlenie pasuje bardziej do owalnych blatów. Żyrandol i błyszczące elementy nadadzą nam szyku oraz podkreślą styl glamour.

A co z obrusem? Warto zainwestować w elegancki, biały obrus na specjalne, wyjątkowe okazje, lecz na co dzień dobrze sprawdzają się atrakcyjne podkładki lub proste bieżniki. Jeśli chcecie się wyróżnić i postawić na mocniejsze akcenty, to obrus granatowy lub o kolorze butelkowej zieleni spełni wasze potrzeby. Najlepiej jeśli z każdej strony stołu obrus zwisa około 20-30 cm, o ile nie jesteście pewni na jakie rozmiary się zdecydować.

Ostatnim elementem będą dodatki i tutaj z praktycznych rozwiązań polecamy wybrać pomiędzy misą z owocami, świeżymi kwiatami, klimatycznymi i romantycznymi świeczkami a choćby karafką na wodę. Niech każdy dodatek nadaje dodatkowego charakteru, ale będzie też praktycznym, zapachowym elementem jadalni, w której będziemy chcieli spędzać jak najwięcej czasu.

Proplo
Jedyny serwis internetowy, który specjalizuje się w łączeniu osób projektujących wnętrza z klientami poszukującymi ich usług.

Popularne artykuły

1

Brak artykułów w tej kategorii.

3