10.sty.2025

Szafa do przedpokoju – jaką wybrać, aby najlepiej się sprawdziła?

Jaka szafa będzie właściwa do przedpokoju? Jak najlepiej rozwiązać kwestię garderoby, lustra, miejsca na buty, siedziska czy wieszaków?

Proplo | 5 min czytania
Przedpokój w stylu rustykalnym, skandynawskim i tradycyjnym z szarymi meblami.

Z tego artykułu dowiesz się:

1

Jakie funkcje powinna spełniać szafa w przedpokoju, by była praktyczna?

2

Jakie są zalety i wady szaf z drzwiami przesuwnymi?

3

Jakie możliwości oferują szafy modułowe?

4

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szafy na wymiar?

Jaka szafa będzie właściwa do przedpokoju? Jak najlepiej rozwiązać kwestię garderoby, lustra, miejsca na buty, siedziska czy wieszaków? Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, jakich potrzebujesz do wyboru odpowiedniej szafy na wejściu do mieszkania.

Nowoczesne szafy do przedpokoju powinny łączyć wrażenia estetyczne z funkcjonalnością – pozwolić nam się przejrzeć przed wyjściem, zadbać o potrzeby gości, którzy mogą wygodnie odwiesić swoje kurtki, a przede wszystkim pomieścić jak najwięcej ubrań i butów, by na wejściu do domu nie spotykał nas chaos. Oto, o czym należy pamiętać.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed wyborem szafy do przedpokoju?

W tym wypadku najważniejsze są wymiary i specyfika przedpokoju – trzeba rozplanować kupno lub projekt pakownej szafy, a jednocześnie zostawić komfortowe miejsce do przejścia w korytarzu. Zwyczajowo szafy mają 60 cm głębokości, lecz jeśli przedpokój jest wąski, trzeba pomyśleć o zredukowaniu szafy choćby do 40 cm.

Możemy sprawdzić opcje dostępne na rynku i rozejrzeć się po meblach na zamówienie, ale nie obędzie się bez wymierzenia przestrzeni i określenie szerokości, głębokości oraz wysokości miejsca, gdzie chcemy postawić szafę. Chociaż to absolutne podstawy, trzeba zwrócić uwagę, jak otwierają się wszystkie drzwi, aby nie zawadzały. I tak samo zastanowić się, jaki zasięg mają drzwi szafy, aby chociażby nie doszło do kolizji z lampą.

Samych czynników można wymieniać dziesiątki, ale ostatecznie i tak posłuchamy się jednego z decydujących: budżetu. To on jest największym doradcą w przypadku wszystkich aranżacji, dlatego od samych założeń finansowych zależy, czy postawimy na gotowe rozwiązania, czy będziemy bawić się w samodzielne składanie, tapicerowanie czy modyfikowanie szafki, aby wykorzystać każdy centymetr korytarza.

Szafa w przedpokoju z drewnianą podłogą i jasnymi akcentami
Projekt: Klemba Design

Praktyczna szafa do przedpokoju – jakie funkcje powinna spełniać?

Najbardziej chcemy, aby szafa pomieściła jak najwięcej różnego typu odzieży. Dobrze jeśli ma szufladki na przechowywanie rzeczy, lecz przede wszystkim powinna zawierać wieszaki na kurtki i płaszcze – zarówno do przechowywania ich przez cały rok wewnątrz, jak i dla gości na zimę. Dobrze też wygospodarować przestrzeń, gdzie naturalnie będzie można schować wszystkie pary butów. To oczywiście miejsce na samym dole – szafa może być podwieszana, ale warto też skusić się na wysuwaną przegrodę na obuwie czy klapki.

Pamiętajmy również, że w przypadku naszej kochanej Polski funkcjonujemy w zupełnie różnych rzeczywistościach, więc latem szafa może spełniać totalnie inne funkcje, ale zawsze potrzebujemy miejsca na przechowywanie zimowych, grubych ubrań. Szafa w przedpokoju może być takim schowkiem, o ile jest wystarczająco duża. To byłoby perfekcyjne miejsce, aby wrzucić czapki, szaliki, rękawiczki i inne ciepłe atrybuty, które wyjmujemy na chłodniejszą połowę roku.

Przyjemne z pożytecznym może być zamontowanie drzwi do szafy w formie lustra, bo jednocześnie nie zmarnujemy miejsca i zyskamy w przedpokoju możliwość przejrzenia się po wejściu do mieszkania. Za to jeśli korytarz jest naprawdę wąski, wtedy warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych, a nie otwieranych. Opcji jest wiele, ale muszą być dostosowane do naszych potrzeb.

Nowoczesny przedpokój z lustrem, drewnianą podłogą i czarnymi akcentami w stylu industrialnym.
Projekt: MK Studio Projektowania

Jakie są rodzaje szaf do przedpokoju? Wady i zalety każdego rozwiązania

Swobodnie możemy przebierać w możliwościach, a każda szafa będzie miała swoje za i przeciw. Dla przykładu jeśli wybierzemy szafę z drzwiami przesuwnymi, to choćby zaoszczędzimy odrobinę miejsca przy otwieraniu, lecz najpewniej będzie ona nieco droższa, mechanizm może się zużywać i w danym momencie otworzymy jedynie połowę garderoby.

Może również postawić na szafy modułowe, które będziemy dowolnie łączyć, na przesuwne szafę wolnostojącą lub choćby otwartą garderobę, gdzie po prostu będziemy odwieszać płaszcze. Naprawdę wszystko zależy od stylu i możliwości mieszkania.

Szafa do przedpokoju z siedziskiem

Z pewnością wygodnym rozwiązaniem jest szafa do przedpokoju z siedziskiem, bo kiedy zakładamy buty, nie musimy się męczyć z wciąganiem ich w powietrzu. To również ułatwienie, gdy posiadamy dzieci, bo każdy rodzic wie, ile czasu i energii potrafi zabrać ubieranie pociech. Siedzisko najczęściej jednocześnie daje nam dodatkową szafkę na kapcie i buty, więc z automatu mamy przestrzeń do przechowywania obuwia.

Ponad wszystko jest to również wariant nowoczesny i estetyczny, bo dostajemy ładną konstrukcję w przedpokoju zamiast kolejnej klasycznej szafy. Siedzisko możemy ładnie obić materiałem, wytapicerować wedle własnego gustu, co jeszcze wzmocni atrakcyjny efekt. Może to być również klasyczna ławeczka, która przede wszystkim ma spełniać funkcje wygody. Najczęściej nad siedziskiem z urzędu projektujemy już wieszaki, co załatwia nam dwie potrzeby w przedpokoju za jednym razem. Przy eleganckim projekcie powinno to dać bardzo dobre wrażenia, lecz zawsze wiąże się to z pewnymi minusami.

Zabieramy sobie miejsce, gdzie moglibyśmy przechowywać więcej ubrań w zamkniętej przestrzeni. Albo stawiamy na ławeczkę, albo szafkę, gdzie chcemy pomieścić jak najwięcej ciuchów. Cena pewnie też pójdzie odrobinę w górę, tym bardziej jeżeli będzie chcieli postawić na tapicerkę o dobrej jakości. Takie siedzisko też dopasuje się lepiej do większych korytarzy, niż do ograniczonych przestrzeni, a dodatkowo daje nam dodatkowe wyzwanie w utrzymaniu czystości w przedpokoju. Generalnie jednak polecamy ze względu na komfort i estetykę – szczególnie dzieci czy osoby starsze powinny korzystać z takiego siedziska.

Przedpokój z minimalistycznym designem, nowoczesnymi elementami i drewnianymi akcentami.
Projekt: 3DPROJEKT architektura

Szafa do przedpokoju z lustrem

Paradoksalnie to nie tylko rozwiązanie dla próżnych i zakochanych w sobie. Niby można przejrzeć się w łazience, ale kto nie lubi zrobić ostatniego sprawdzenia przed wyjściem na łapanie codziennych wyzwań. I kto nie lubi sprawdzić po powrocie do domu, co najlepszego wiatr zrobił z naszymi fryzurami. To nic innego jak bardzo praktyka funkcja, którą większość sobie chwali. A przynajmniej ta, która regularnie myje lustro w przedpokoju.

Taka szafa będzie zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Optycznie powinno również mieć pozytywny wpływ na przedpokój. Zwłaszcza, że istnieje kilka pomysłów na wykończenie – przecież drzwi szafy mogą być lustrem i to opcja łatwa do zamontowania, chociaż zmuszająca nas do częstszego czyszczenia tej powierzchni. Również część szafy, na przykład we wnęce lub na fragmencie drzwi, może być mniejszym lusterkiem. Gwarantujemy, że możliwość obejrzenia się już na wejściu dodaje nam kilka punktów do mieszkania.

Minusy? Potrzebujemy zaglądać tam często z płynem i ścierką, bo jednak w przedpokoju szczególnie jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia przynoszone z zewnątrz i kurz. To też powierzchnia, którą dzieci albo zwierzęta łatwo mogą zabrudzić bądź zarysować. Jest to też podniesienie ceny, bo płacimy nie tylko za drzwi szafy, lecz również za lustro i te elementy warto mieć na uwadze.

Przedpokój z szarymi meblami, tradycyjny i nowoczesny styl, z dodatkiem art deco.
Projekt: MANUstudio • projektowanie wnętrz

Szafa do przedpokoju na wymiar

Jak to się mówi: układ idealny, dopasowany do nas, jak sobie państwo życzą! Jakkolwiek dziwny nie byłby nasz korytarz – wąziutki, wysoki, skośny czy niestandardowy – dostaniemy szafę pod potrzebne wymiary. W zasadzie w tej konfiguracji wszystko zależy od nas: od pomysłu, wykończenia, stylu i kolorystyki, po designerskie uchwyty dopasowane do projektu mieszkania.

Zgadza się tu wszystko, poza kosztami i czasem oczekiwania. To dość standardowy układ „coś za coś” – nie ulega wątpliwości, że znacznie więcej zapłacimy za spersonalizowaną szafę, dlatego polecamy to rozwiązanie wtedy, gdy chcemy coś wyjątkowego lub uniwersalne modele zupełnie nie pasują do naszego przedpokoju. Szafa na wymiar najczęściej też jest decyzją długofalową, bo trudniej o jej mobilność czy łatwe zmiany, jak choćby w przypadku katalogowych rozwiązań.

Ale jeśli mamy już wielką rodzinę, potrzebujemy dobrze zorganizowanego projektu i pozostajemy w tym domu na lata, nie ma co się zastanawiać! Drzwi i szafa w przedpokoju to pierwsze elementy, które rzucają się w oczy na wejściu do mieszkania, a przecież pierwsze wrażenie często jest najważniejsze. Warto już na wejściu sprawić, że zarówno my, jak i inni będziemy czuć się komfortowo.

Proplo
Jedyny serwis internetowy, który specjalizuje się w łączeniu osób projektujących wnętrza z klientami poszukującymi ich usług.

Popularne artykuły

1

Brak artykułów w tej kategorii.

3