16.gru.2024

Jak zaprojektować mieszkanie w stylu loft?

Co zrobić, aby nasze mieszkanie sprawdziło się w stylu loftowym i jak urządzić wnętrze, aby uwypuklić industrialną przestrzeń?

Proplo | 6 min czytania
Jadalnia w stylu loft z dużym stołem, industrialnymi lampami i krzesłami

Z tego artykułu dowiesz się:

1

Jakie cechy wyróżniają styl loftowy i dlaczego jest tak popularny?

2

Jakie kolory najlepiej pasują do wnętrz loftowych i jak je wykorzystać?

3

Jakie meble idealnie wkomponują się w loftowy styl mieszkania?

4

Jakie dodatki i oświetlenie podkreślą industrialny charakter wnętrza?

5

Dlaczego warto postawić na otwartą przestrzeń w mieszkaniu w stylu loftowym?

Co zrobić, aby nasze mieszkanie sprawdziło się w stylu loftowym i jak urządzić wnętrze, aby uwypuklić industrialną przestrzeń? Mieszkanie w stylu loft to sama przyjemność dla projektantów oraz ich wyobraźni!

Wszystko zaczyna się od tego, co chcemy osiągnąć: czy może w bloku postawić na miejsce w stylu loft, czy dysponujemy gigantyczną, industrialną przestrzenią, czy po prostu chcemy urządzić poddasze w loftowej aranżacji. Możliwości są tutaj bardzo szerokie.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Loft często kojarzy nam się ze stylem industrialnym, przemysłowym, czyli dużymi przestrzeniami fabrycznymi przekształconymi na nowoczesne, eleganckie mieszkania. Najczęściej to właśnie otwarta przestrzeń, gdzie różne pomieszczenia są ze sobą połączone na kształt dużej hali, a także surowe wykończenia z elementami betonu czy cegły.

Industria wcale nie musi jednak oznaczać, że nie będzie przyjemnie ani atrakcyjnie. Mieszkanie loftowe często ma wysoki sufit, stawia na minimalizm, surowe materiały i przemysłowe dodatki. Nikogo nie zdziwi, jeśli rury albo wystające kable zostaną wpasowane w całościowy design loftu. W bloku też spotkamy się z przestrzeniami charakteryzującymi się loftowym stylem. Aranżacja wnętrza w industrialnym stylu jest ciekawym wyzwaniem, bo musimy zwrócić uwagę na inne elementy niż przy urządzaniu klasycznego mieszkania.

Przytulna kuchnia z białymi meblami i drewnianymi akcentami w stylu loftowym, minimalistycznym i nowoczesnym
Projekt: June Project

Jakie kolory najlepiej pasują do wnętrz loftowych?

Poruszamy się w przemysłowych przestrzeniach i inspiracjach, więc tutaj często będziemy odwoływać się do surowych, fabrycznych motywów. We większości przypadków raczej postawimy na neutralność kolorystyczną, czyli szarość, biel albo beż. Cała zabawa w aranżacji dotyczy odcieni, a także pomysłów na wykorzystanie tych barw, bo przecież możemy pójść w kierunku betonu i metalu, ale też poszukać balansu oraz ciepła, uśmiechając się do jaśniejszych wykończeń.

Motyw cegły? Szare ściany lub dodatki? Poszerzająca nasze mieszkanie biel? To wszystko sprawdzi się w loftowym stylu. Identycznie w przypadku drewnianych wykończeń czy eleganckiej czerni – one prawie zawsze znajdą wspólny język z metalowymi albo betonowymi akcentami. Na wszystkie kolory tęczy raczej trzeba mieć konkretną koncepcję i sugerowalibyśmy zająć się nimi w kontekście zgrabnych dodatków.

Najpopularniejszymi pomysłami są próby estetycznego połączenia cegły z białymi, jasnymi ścianami i drewnianymi meblami lub wykończeniami. To w połączeniu z atrakcyjnym oświetleniem daje oszałamiające efekty! Raczej zacznijmy od ustalonej bazy, a później szukajmy dodania życia krzykliwymi kolorami poprzez wprowadzane dekoracje.

Styl mebli w stylu loftowym

Powinniśmy pozostać wierni przemysłowej estetyce, dlatego w modzie będą wszelkiego rodzaju metalowe czy drewniane wykończenia. Szukając wygodnego łóżka, stolika nocnego albo funkcjonalnej ławy, warto zwrócić uwagę na takie z widocznymi śrubkami czy metalowymi nogami. Te meble dobrze wpasują się w nasz loftowy styl. 

W pierwszej kolejności sugerowalibyśmy postawić na prostotę – geometryczne kształty, meble pasujące estetyką do fabrycznych elementów oraz naturalne wykończenia jak choćby skórzane bądź lniane fotele. Surowość jak najbardziej może iść w parze z elegancją, przytulnością i szykiem.

Głównym elementem designu będą masywne, duże, wygodne kanapy, najlepiej spójne kolorystycznie z resztą i wykonane z dobrego materiału. To powinno być centrum naszego królestwa. Stoły z drewnem z odzysku lub efektem surowości wpiszą się we większość aranżacji, podobnie jak niższe ławy czy metalowe regały dopełniające resztę elementów. Zawsze musimy iść za motywem przewodnim projektu – to może być próba ocieplenia loftu kolorowymi meblami i elegancki kontrast z ceglanymi ścianami, gra przestrzennością pomieszczenia i centralnym umieszczeniem naturalnej, pięknej sofy, a może dominująca szarość oraz rozbudzenie jej liczną grą świateł. Za sukcesem zawsze stoi dobry projekt. Na Proplo możecie skonsultować swoje wątpliwości lub poszukać gotowych inspiracji u dostępnych projektantów. Oni nakierują nas właściwie w zależności od preferencji – upodobania do minimalizmu, nowoczesności czy industrializmu.

Wnętrze salonu z białą kanapą, drewnianymi elementami i rośliną w stylu industrialnym i nowoczesnym
Projekt: Studio GaMa

Jakie dodatki pasują do stylu loftowego?

Ciągle poruszamy się wokół metalu i drewna, lecz być może decydujące o efekcie końcowym będą nasze lampy, czyli warto skoncentrować się na oświetleniu. Przy wysokich sufitach potencjał na dobór pięknego żyrandolu albo zwisających industrialnych lamp jest ogromny. Mniejsze żarówki rozświetlające konkretne narożniki albo szafkę kawową również zagwarantują niepowtarzalny klimat. Częstym sposobem na urządzenie takiego wnętrza jest postawienie na wiele spójnych i podobnych lamp. Popularne są tu też klasyczne żarówki Edinson, metalowe stelaże na podłodze czy długie kable zwisające z sufitu – pobawmy się światłem i sprawmy, że kilkoma kliknięciami nadamy mieszkaniu zupełnie innego charakteru.

Co zawsze sprawdza się loftowym stylu? Furorę zrobią dekoracje vintage jak maszyna do pisania albo przemysłowe dodatki, nie zawiodą też plakaty, motywy z gazetami i elementy przenoszące nas w czasie. Oczywiście zachowując w tym wszystkim dobry smak, aby nie przedobrzyć z ich liczbą. Surowość tego mieszkania warto uzupełnić większymi roślinami, które mogą kolorować loft swoją naturalnością. Kilka doniczkowych kwiatków bądź pnąca się w kierunku sufitu figa lub palma zrobią furorę w tym projekcie.

Dobrym pomysłem może być również poszukanie elementów recyklingu, czyli odnowienie starszych palet czy odmalowanych mebli. Czasem niechciany vintage dodatek może znaleźć nowe życie właśnie w naszym industrialnym mieszkaniu i pasować tam jak ulał. Powtarzającymi się, ale niezawodzącymi planami są też przemysłowy zegar ścienny albo zwracający uwagę orientalny dywan. Podobnie metalowe stojaki, drabiny, figurki dekoracyjne czy nawet oryginalne sztućce albo kubki sprawią, że loft zyska unikatowy charakter.

Pokój filmowy w stylu industrialnym z drewnianymi meblami i nowoczesnymi akcentami
Projekt: Projektowanie wnętrz Bernadeta Graszk-Sikora

Czy warto pozostawić otwartą przestrzeń w mieszkaniu w stylu loft?

Biorąc pod uwagę charakterystykę tego industrialnego stylu, zdecydowanie warto! Magią tego typu mieszkań jest właśnie salon połączony z kuchnią, a także z łatwym dostępem do sypialni. Często mamy poczucie, jakbyśmy byli w jednym gigantycznym pomieszczeniu. Stąd właśnie wzięły się lofty, czyli z zagospodarowanych przemysłowych powierzchni, gdzie w uroczym mieszkaniu wizualnie „graliśmy” wysokimi sufitami i ceglanymi ścianami.

Myśląc o unikalnym charakterze mieszkania, ale też nowoczesnym stylu wykończeniu warto postawić właśnie na otwartą przestrzeń. Nie tylko zwiększy to poczucie wielkości loftu, lecz również w przyszłości ułatwi wszelkiego rodzaju modyfikacje, mini-remonty i zmiany układu mające wprowadzić nowe porządki. Będzie to sprzyjać również lepszemu oświetleniu, bo brak ścian i podziałów pozwoli nam bez ograniczeń rozświetlić cały loft.

Nie zawsze jest tak kolorowo, więc trzeba też otwarcie powiedzieć o minusach tego rozwiązania. Największym powinien być brak prywatności, ale też naturalne kłopoty z rozróżnieniem stref naszego życia. Nie chodzi nawet o to, że salon pomiesza się z sypialnią, ale praktycznie cały dzień możemy mieć poczucie przebywania w tym samym miejscu, mimo że służyło nam za jadalnię, biuro pracy, a później miejsce spotkań z bliskimi czy relaksu w samotności. Warto też pamiętać, że odbije się to na akustyce, bo przy dużej otwartej przestrzeni dźwięk wraz z echem roznoszą się zupełnie inaczej. 

Głównie to jednak kłopot z rozróżnianiem funkcjonalności i różnych stref naszego życia. Jeśli pozwala nam na to przestrzeń, warto wyznaczyć sobie miejsca pracy i relaksu. A także oddzielić część mieszkania parawanem czy przesuwnymi drzwiami, aby nadać mu więcej prywatności, jeśli na przykład sypialnia jest widoczna z salonu. Warto zadbać o właściwą higienę życia i podział mieszkania na strefy choćby za sprawą dywanów czy stolika, by nagle nasza śliczna sofa nie okazała się łóżkiem, jadalnią i biurem w jednym.

Wnętrze z ceglaną ścianą, brązową sofą i industrialnym stylem
Projekt: Kontrasty

Małe mieszkanie w bloku w stylu loft. Na co postawić przy mniejszej przestrzeni?

Przede wszystkim pamiętajmy, co może mu nadać charakteru loftu, czyli elementy z surowego drewna, ceglane wykończenia czy zwisające lampy. W tym wypadku kuchnia z pewnością będzie połączona z salonem, dlatego warto postawić na jakieś wizualne elementy segregujące nam mieszkanie – choćby wolnostojący blat oddzielający te pomieszczenia z wysokimi krzesełkami. Posłuży nam zarówno za stół, jak i miejsce do przygotowywania potraw.

Metalowe, ażurowe regały czy ramki na ścianach też od razu przeniosą nas myślami do soft loftowego stylu. Niski stolik albo stylowe pufy przy kanapie dopełnią ten obraz. Kiedy nasza przestrzeń jest ograniczona, to postawmy na funkcjonalność – niech chociażby krzesełka stanowią zarówno element jadalni, jak i salonu, kiedy trzeba ugościć przyjezdnych. Najlepiej stawiać na elementy wielofunkcyjne, którymi łatwo będziemy zarządzać w zależności od potrzeb.

Przy poddaszu albo małym mieszkaniu zalecamy do stawiania na otwarte meble, aby nie zamykać dodatkowo naszej przestrzeni. Nawet jeśli zmusi nas to do selekcji ubrań, to lepiej zaprezentuje się stojący wieszak niczym z garderoby w Hollywood niż duża szafa, którą wizualnie pozbawimy się miejsca. O mieszkaniu trzeba też myśleć wówczas jak o spójnej całości – być może więcej prywatnych rzeczy uda się wtedy schować w sypialni. 

Pamiętajmy o zachowaniu tego industrialnego charakteru, więc właśnie atrakcyjne lustro, wieszak, ażurowy regał czy stolik kawowy doskonale wpiszą się w chęć stworzenia magicznego loftu. Każdy salon można zaprojektować tak, abyśmy czuli się jak w nowoczesnej, modnej loftowej przestrzeni. Proplo jak zawsze służy gotowymi inspiracjami, aby uczynić z mieszkania eleganckie gniazdko, do której zawsze będziemy chcieli wracać.

Proplo
Jedyny serwis internetowy, który specjalizuje się w łączeniu osób projektujących wnętrza z klientami poszukującymi ich usług.

Popularne artykuły

1

Brak artykułów w tej kategorii.

3