16.gru.2024

Mały pokój dla dwójki dzieci – jak go urządzić?

Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci stanowi wyzwanie, ale przy dobrym planowaniu nie musi być takie straszne.

Proplo | 5 min czytania
Pokój dziecięcy z tapetą, niskim stolikiem dla dwójki dzieci do prac

Z tego artykułu dowiesz się:

1

Jakie wyzwania niesie ze sobą urządzanie małego pokoju dla dwójki dzieci?

2

Jakie meble są niezbędne w pokoju dla dwójki dzieci?

3

Jakie dodatki warto dodać do pokoju dla dwójki dzieci?

4

Jak sprawić, aby pokój dla dwójki dzieci był funkcjonalny i estetyczny?

Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci stanowi wyzwanie, ale przy dobrym planowaniu nie musi być takie straszne. Jak umeblować i urządzić pokój dla naszych pociech, kiedy ogranicza nas przestrzeń?

Wystarczy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach i dopasować pomieszczenie do możliwości w mieszkaniu, a także wieku naszych dzieci, pamiętając że dorastają szybciej, niż nam się wydaje. Przedstawiamy pomysł na mały pokój dla dwójki dzieci.

Jakie są podstawowe zasady planowania przestrzeni w małym pokoju?

Podstawą jest wyznaczenie i zaplanowanie przestrzeni, czyli na przykład podzielenie jej na strefy, w których dzieci będą spały, bawiły się, a później uczyły. Nawet jeśli dysponujemy bardzo ograniczonym metrażem, trzeba stworzyć na niego koncepcję. W przypadku dwójki dzieci temat miejsca do wypoczynku możemy załatwić łóżkiem piętrowym, które pozwoli nam lepiej zagospodarować resztę pokoju.

Kluczowe jest myślenie o całości przestrzeni, czyli również wykorzystanie pionu i wysokości mieszkania. Dobrą ideą byłoby postawienie szafy aż do sufitu, aby zmieścić tam jak najwięcej rzeczy i zarazem rozwiązać problem przechowywania ubrań. Każdy regał, który nie sięga sufitu to również kilkadziesiąt centymetrów zmarnowanej przestrzeni, gdzie choćby mogłyby poczekać ubrania sezonowe. Jedna, ale masywna i duża szafa pozwoli nam nie rozdrabniać się na inne meble.

Stawiaj raczej na minimalizm, mając na uwadze, że potrzeby małych dzieci są jasno określane – chcą się bawić i potrzebują do tego przestrzeni. Muszą mieć miejsce do odpoczynku, a także do wygłupów, zabawy i rozwoju. Nie ma co specjalnie planować każdego zakątka, bo ograniczona wolna przestrzeń prędzej czy później i tak zostanie pochłonięta przez zabawki. Postaw tylko na najważniejsze meble, a jeśli już szukasz konkretnych elementów, to w cenie jest uniwersalność – niech każdy mebel spełnia kilka funkcji. Na przykład jeśli szukamy łóżka, to najlepiej z wbudowanymi szafami poniżej materaca. Jeśli małe biurko, to najlepiej składane, ale mogące służyć również za inny element wystroju. To przykłady, jak nie „zakopać” się w pokoju dziecięcym.

Wnętrze pokoju dziecięcego z łóżkiem piętrowym, szafkami i nowoczesnymi dekoracjami
Projekt: Agnieszka Gwozdowska Design Studio

Jakie wyzwania niesie ze sobą urządzanie małego pokoju dla dwójki dzieci?

Pokój dla dwójki dzieci jest przestrzenią, w której zawsze będzie się wiele działo i w której dominują chaos oraz energia. Jego organizację trzeba uzależnić od wieku naszych pociech – jeśli mówimy o bliźniakach czy podobnym momencie rozwoju, z pewnością będzie łatwiej. Ale może też dojść do etapu, gdy starsze dziecko już myśli o nauce, a to o kilka lat młodsze jest pochłonięte wyłącznie zabawą.

Przy dwójce dzieci często będziemy świadkami rywalizacji o przestrzeń oraz słynnego krzyku „to moje!”. Ważne, aby przy naszej aranżacji dać im poczucie własnego miejsca i komfortu. Dobrym pomysłem na pewno będzie zaplanowanie stref pokoju – na przykład w jednym kącie zostawić rzeczy Franka, a w innym Maćka, aby również czuli, że są odpowiedzialni za swoje miejsce. Inną możliwością jest stworzenie stref zabawy czy nauki – do tego możemy wykorzystać maty albo chociażby przenośny dywan. Wtedy wpoimy dzieciom, że w tej konkretnej przestrzeni bawimy się w najlepsze, natomiast już strefa z rozkładanym biurkiem będzie miejscem twórczym do rysowania, lepienia i nauki.

Jak wspomnieliśmy, praktycznie każdego dnia możecie mierzyć się ze stosem rozrzuconych klocków czy zabawek, dlatego warto zainwestować w szybki pomysł na sprzątanie. Dobrym rozwiązaniem mogą być duże pojemniki albo organizery, w które dzieci błyskawicznie będą w stanie wrzucić wszystkie swoje atrybuty. Takie pudełko najlepiej chować pod łóżkiem czy w jednym z regałów, aby dobrze zarządzać przestrzenią, której przy dzieciach raczej nam brakuje.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa – dzieci to żywioł, dlatego miejmy na uwadze, że ciągłe upadki i zderzenia będą „wpisane w koszty”. Przy niektórych meblach warto rozważyć choćby zaokrąglone krawędzie. Analogicznie powinniśmy nastawić się, że ściany czy inne przedmioty szybką stracą swoją świeżość. Dzieci kochają rysować i malować dlatego przy wybieraniu materiałów warto nastawić się, że prędzej czy później przyjdzie nam odnawiać to pomieszczenie.

Wnętrze pokoju dla dzieci z piętrowym łóżkiem, biurkiem i regałem w stylu industrialnym
Projekt: LUBIMY MATOWE

Jakie meble są niezbędne w pokoju dla dwójki dzieci?

W małym pokoju dziecięcym dla dwójki najważniejsze są łóżka i największą oszczędnością przestrzeni jest postawienie na łóżko piętrowe, a najlepiej z szufladami, aby przechowywać tam pościel czy zabawki. W dalszej kolejności duża szafa i regały, gdzie wyraźnie wydzielimy przestrzeń dla naszej 2 – to istotne, aby czuli, że mają swoje miejsce i budować wokół tego elementu ich odpowiedzialność. Jeśli już decydujemy się na regały, najlepiej zagwarantować im łatwą dostępność – niżej umieścić elementy dostępne dla malutkich dzieci, a wyżej te przedmioty, które nie są potrzebne na co dzień.

Dzieci szybko dorastają, więc warto pomyśleć również o odpowiednich biurkach i krzesłach. W tym drugim przypadku doskonale sprawdzają się ergonomiczne krzesełka, aby przy rosnących błyskawicznie szkrabach nie trzeba co chwilę zmieniać akcesoriów, tylko dostosowywać wysokość do ich wzrostu. O ile przestrzeń na to pozwala, idealnie byłoby zagwarantować dzieciom osobne miejsca do nauki, aby nikt nie musiał czekać na swoją kolej. Z pewnością warto tu pomyśleć o biurku narożnym czy podwójnym, ewentualnie mniejszych przenośnych miejscach pracy.

Nie zapominajmy też o dobrym oświetleniu, które będzie szalenie istotne przy małym pokoju. Powinniśmy zadbać o jasną, dobrze oświetloną przestrzeń, a także lampki do nauki, jak i lampki nocne dla naszych pociech.

Jakie dodatki warto dodać do pokoju dla dwójki dzieci, aby nadawało ono charakteru?

Rekomendujemy minimalizm i spójność przekazu. Na przykład nadmiar kolorów i motywów wraz z licznymi zabawkami może doprowadzić do wizualnego chaosu. Ale jest kilka elementów, które powinny sprawdzić się bardzo dobrze – choćby tablica ścierna, korkowa czy magnetyczna. To gwarant dobrej zabawy, a zarazem pomoc przy organizacji i rozwoju.

Charakteru w takim małym pokoju można nadać właśnie dodatkami: dzieci mają swoich idoli i superbohaterów, więc na takie motywy warto postawić, wybierając poduszki czy pościel. Dywan czy zasłony również mogą ożywiać pomieszczenie swoimi kolorami. Tapeta na ścianie czy plakaty również pozwolą nam ukierunkować tematycznie cały pokój – jeden może kochać naturę i zwierzęta, a drugi mieć obok siebie ukochanych piłkarzy czy bohaterów kreskówek.

W późniejszym wieku warto poprzez dodatki kreować tożsamość i świadomość naszych potomków. Na przykład jeśli postawimy łatwą w zadbaniu roślinę na parapecie, to warto zbudować wokół niej narrację o odpowiedzialności i uczyć dzieci sdystemaczności poprzez jej podlewanie. Świetnie sprawdzają się wspólne zdjęcia całej rodziny czy rysunki wykonane własnoręcznie przez nasze pociechy. Jeśli spędzimy z nimi czas i przygotujemy coś wspólnie, nabierze to dla nich zupełnie innego znaczenia. 

Wybierając meble, warto pamiętać, aby zachować równowagę i „równość” elementów. Dzieci lubią dopatrywać się faworyzowania drugiej strony. Natomiast kiedy już personalizujemy ich strefę, dobrze pozwolić im na samodzielność wyboru.

Pokój dziecięcy z białymi meblami, drabinką i ścianą do wspinaczki
Projekt: Agnieszka Gwozdowska Design Studio

Jakie elementy aranżacji należy zastosować, aby pokój dla dwójki dzieci był funkcjonalny i estetyczny?

Pomysły na estetyczne projekty małego pokoju dziecięcego dla dwójki znajdziecie u projektantów dostępnych na Proplo. Warto pamiętać o wszystkich wspomnianych zasadach jak mobilność w pokoju i postawienie na składane elementy, a także spójności projektu, czyli podobnych elementach kolorystycznych czy powtarzających się motywach. To może być pokój sportowców, superbohaterów czy właśnie wielbicieli natury. Lepiej być wiernym pomysłowi, niż próbować połączyć wszystkie elementy. Pamiętajmy też, aranżując dodatki, że dzieci dorastają błyskawicznie – czasem lepiej wybrać neutralny motyw, niż później doprowadzić do sytuacji, gdy nasze pociechy poczują się „zbyt dziecinnie” we własnym kącie.

Pokój będzie funkcjonalny i estetyczny, jeśli zadbamy o mniejszą liczbą elementów, dobre oświetlenie i wolną przestrzeń, którą można swobodnie aranżować w zależności od potrzeby. Naprawdę nie ma co przesadzać z organizacją każdego kąta, bo dzieci też potrzebują swojego miejsca. Nim się obejrzymy, a u naszych dzieci będą zmieniać się zainteresowania, potrzeby, idole czy inspiracje, dlatego warto przygotować się przede wszystkim na elastyczność. Ten pokój najpewniej wielokrotnie będzie zmieniał swój charakter, dlatego lepiej zadbać o jego minimalizm i te najbardziej niezbędne elementy, aby dać dzieciom możliwość zabawy oraz rozwoju. O resztę zadbają same swoją nieograniczoną wyobraźnią!

Proplo
Jedyny serwis internetowy, który specjalizuje się w łączeniu osób projektujących wnętrza z klientami poszukującymi ich usług.