Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są kluczowe zasady aranżacji kawalerki?
Jak wydzielać przestrzenie w kawalerce?
Jakie meble są polecane do kawalerek?
Dlaczego warto myśleć o detalach w kawalerce?
Nowoczesne kawalerki to powszechne rozwiązanie i coraz częściej wybierany typ mieszkania. Zarówno przez tych szukających inwestycji, jak i chcących przenieść się na swoje. Podpowiemy wam, jak urządzić taką kawalerkę.
Dobra aranżacja własnego gniazdka to podstawa sukcesu. Niezależnie, czy to nasz pierwszy samodzielny wynajem, czy już poważniejsza, dorosła inwestycja, musimy z głową podejść do tematu wykorzystania przestrzeni, aby w pełni cieszyć się tymi czterema ścianami. Nawet 30 m2 można umiejętnie zagospodarować, o ile tylko będziemy mieli pomysł na tę inwestycję.
Jak urządzić kawalerkę – najważniejsze zasady aranżacji kawalerek
Kluczowa będzie wielofunkcyjność i zrezygnowanie ze zbędnych dodatków, które tylko skradną nam metraż. W przypadku kawalerki powinniśmy ograniczyć się do absolutnie niezbędnych elementów, aby zadbać o dobre samopoczucie. Najważniejszą zasadą jest rozdzielenie przestrzeni, choćby symbolicznie, aby nasz organizm wiedział, kiedy pracujemy, gotujemy czy odpoczywamy. Sofa nie może służyć za centrum dowodzenia, jadalnię i wypoczynek.
Nikt na tak ograniczonym metrażu nie będzie stawiał ścian działowych, lecz warto wydzielić różne przestrzenie – choćby regałem, dywanem czy nawet innym kolorem ściany przy łóżku. Nasz mózg musi dostać sygnał nie tylko poprzez czyny, ale również wizualne różnice, że zmieniając pozycję, przechodzimy w inny tryb działania.
W tym projekcie dominować będzie minimalizm. Pamiętajmy, aby jak najlepiej wykorzystać każdy mebel – składana sofa może służyć za łóżko, a niewielki rozkładany stolik w razie potrzeby zamienić się też w miejsce większej uczty. Niech każdy metr będzie wykorzystany i spełnia swoją funkcję. A tych podstawowych jest ledwie kilka – potrzebujemy skromnej, funkcjonalnej kuchni do gotowania, wygodnego łóżka do snu i odpoczynku, a także stół bądź biurko, gdzie będziemy pracować, a być może również jeść posiłki. Idealnie byłoby rozdzielić tę ostatnią przestrzeń, lecz zakładamy, że to może być problematyczne przy tak małym układzie, aby zmieścić zarówno stół, jak i biurko. Wystarczy, że dobrze zadbamy o czystość tego miejsca, a wyraźnie pomożemy naszej higienie pracy i funkcjonowania.
Pomysły na kawalerkę – postaw na funkcjonalne meble
Jeśli chodzi o funkcjonalność, to najważniejsze będzie przechowywanie naszych rzeczy – nie chcąc marnować przestrzeni, powinniśmy zdecydować się na dużą szafę aż do sufitu, aby zagospodarować każdy centymetr. Jeśli wolimy duży, otwarty regał, to powinniśmy zaopatrzyć się w pudełka, klasery na dokumenty czy schowki, aby nie pozostawiać wszystkiego na widoku.
Łóżko z całą pewnością będzie służyć nam za sofę (albo na odwrót), dlatego oprócz wygody warto postawić na takie aspekty jak łatwość i szybkość składania go. To szalenie ważne, bo jeśli rozlenimy się i pozostaniemy z rozwalonym łóżkiem przez cały dzień, to znacząco wpłynie na nasz umysł. On jednak potrzebuje sygnałów do działania takich jak przygotowanie się do dnia, kąpiel, zmiana ubrania czy właśnie przejście w tryb dzienny. Poszukując sofy, warto myśleć nie tylko o cenie czy wymiarach, ale właśnie wygodzie, komforcie rozkładania, a także materiale łatwym do czyszczenia.
O ile możemy sobie pozwolić zarówno na łóżko, jak i niewielką sofę, to raczej starajmy się szanować pozostałą część przestrzeni. Jeśli stolik kawowy, to malutki i najlepiej składany. Jeśli stół to – podobnie – taki, który z łatwością przeniesiemy i zagospodarujemy w inny sposób. W przypadku stołu z dwoma krzesełkami w łatwy sposób możemy szachować naszymi potrzebami – na przykład siadać plecami do okna, gdy jemy, a zajmować miejsce po drugiej stronie twarzą do okna, kiedy zabieramy się do nauki czy pracy. To malutka zmiana, lecz wpływająca na podejście mentalne.
Możliwości rozkładanych mebli są dzisiaj potężne – biurko może być przyczepione do ściany i składanie na niej w razie potrzeby. Starajmy się zagospodarować przestrzeń w łóżku albo pod nim (warto sprawdzić opcję łóżka z szufladami pod spodem) i przede wszystkim pamiętajmy, aby ograniczyć się wyłącznie do używanych na co dzień przedmiotów. Mniej znaczy więcej – aktualne tak w życiu, jak i przy nowoczesnych, eleganckich wykończeniach.
Aranżacja kawalerki w odpowiednich kolorach ścian
Kilka innych praktycznych porad: jaśniejsze meble optycznie powiększają przestrzeń, a jeśli jeszcze mają wbudowane lampki, to tym bardziej oświetlą naszą kawalerkę. Najbardziej komfortową bazą będą kolory białe i neutralne, wokół których dalej możemy lepić resztę projektu. Co ważne, jeśli osobiście będziecie odpowiedzialni za malowanie, zwróćcie uwagę na farby łatwe w czyszczeniu i radzące sobie z zabrudzeniami. Kawalerka ma to do siebie, że jeśli napaćkasz w kuchni, to zarazem możesz ubrudzić biuro albo sofę. W tej konfiguracji szczególnie trzeba na to uważać.
Beże, kremy, jasne albo szare kolory – to wszystko sprawdzi się doskonale. I nie trzeba bać się zmiany jednej ściany choćby na motywy ceglane, betonowe czy nieco bardziej wzorzyste. Nigdy nie namawiamy do nudy, tylko do utrzymania odpowiedniej estetyki. Przy czym jeśli będziemy bawić się w odstające wzory i atrakcje na ścianie, to nieznacznie, ale też okradniemy się z ograniczonej przestrzeni. Dlatego lepiej iść bezpośrednie w malunki, a nie wystające dodatki na ścianach. Efekt ombre, czyli przejścia z jasnego do ciemniejszego koloru, też pozytywnie powinien wpłynąć na nasze odczucia, to znacząco doda energii i dynamizmu mieszkaniu.
Nie bójcie się też iść w ciemniejsze barwy, ale niech to będzie pewien fragment kawalerki – jedna ściana, znaczące dodatki, a nie główny, dominujący kolor. Nie zapominajmy też, że dobrym rozwiązaniem może być lustro na wejściu do mieszkania – goście lubią przejrzeć się po powiedzeniu „dzień dobry”, my lubimy sprawdzić nasz wygląd i stylizację na wyjściu, a światło lubi powiększać w ten sposób korytarz. Lustro można zamontować nawet w dużej szafie w formie drzwi albo w jej wnętrzu. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie szafki na buty i jednocześnie garderoby na wejściu, bo tam też widzimy potencjał, aby zamontować lustro.
Jak urządzić kawalerkę w funkcjonalny sposób? Wydziel strefy
Inspiracje na nasze kawalerki czerpiemy od projektantów publikujących na Proplo, bo oni najlepiej wiedzą, jak z pomysłem i biglem podejść do tematu. Widzieliśmy już tutaj piękne kawalerki dla singla w stylu skandynawskim czy nowoczesne, soft minimalistyczne wystroje mieszkania dla młodej pary. Naprawdę najważniejsze to czuć, że mieszkanie ma swoje odrębne strefy. Między kuchnią, jadalnią a sypialnią musi być odrobina przestrzeni i oddechu. Jeśli zadbamy o ten efekt, mieszkanie będzie o wiele przyjemniejsze i znacznie bardziej funkcjonalne.
Nowoczesne kawalerki charakteryzują się tym, że jednak jesteśmy w stanie odróżnić strefę nocną od dziennej, miejsce relaksu od miejsca pracy, strefę przygotowania posiłków od jedzenia ich. I wcale nie potrzeba wielkiej filozofii, aby zachować poczucie przestrzeni, jak i dać sobie oddech.
Już same meble robią za nas robotę, a jeśli metraż pozwala możemy wzmocnić ten efekt konkretnym regałem czy dywanem pod stolikiem, aby zaznaczyć na podłodze inną kolorystykę. W ten sposób dajemy sygnał głowie, że przenosimy się do innej przestrzeni. Najlepiej urządzona kawalerka to taka, która spełnia kilka ról w zależności od potrzeb właśnie za sprawą mobilnych, składanych mebli – jak trzeba to zamieni się w pięcioosobowe miejsce mini-imprezy, a jednocześnie może być sanktuarium naszych badań naukowych i biurem, w którym zajmujemy się poważnymi projektami. A wszystko zależy od tego, czy rozłożymy stolik lub biurko, zmienimy ich lokalizację albo schowamy krzesełka.
Aranżacja małej kawalerki z aneksem kuchennym – jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej?
Z własnego doświadczenia zasugerujemy, że dobrze mieć punkt centralny naszej kawalerki – może to być wyspa, blat albo po prostu stolik, przy którym mogą zgromadzić się domownicy oraz goście. Naturalny punkt spotkań, wokół którego toczy się życie kawalerki.
Myśląc o wykończeniu kuchni, dobrym rozwiązaniem są szafki bez uchwytów, otwierane za pomocą przyciśnięcia. To detal, ale właśnie takie drobiazg wpływają na odbiór przestrzeni. Jeśli to możliwe, polecamy nie ograniczać się do lustra wyłącznie w łazience, bo odbijanie światła zawsze pomoże naszemu metrażowi. Przy planowaniu kuchni warto zagospodarować miejsce do sufitu, zdecydować się na systemy narożne, a także wąskie szafki cargo, w których schowamy mnóstwo potrzebnych rzeczy. Lodówka i zmywarka mogą być elementami zabudowy, a w życiu singla naprawdę na palcach jednej ręki policzymy, kiedy używaliśmy więcej niż dwóch palników na raz. Warto myśleć o takich rzeczach jak mikrofala z funkcją piekarnika, aby nie dublować funkcji dwóch urządzeń. A dodatki? Takie jak czajnik, rękawice kuchenne czy uchwyty na chochelki mogą być wyraziste i pokolorować naszą neutralną bazę kolorystyczną.
Z pewnością warto postawić na rośliny, ale w miejscu, które nie pozbawia nas przestrzeni. Myślmy też kompleksowo o całych ścianach, gdzie wielokrotnie można zamontować system do powieszenia rowera, kurtek dla gości czy po prostu regałów ściennych. Nie wszystko musi być stojącym meblem, a jednocześnie zagwarantować bardzo fajny, funkcjonalny element. A jeśli nasze szafy nie sięgają sufitu, to zawsze warto pomyśleć o pudełkach bądź organizerach do umieszczenia na ich górze. Nie ma co marnować miejsca!
Łazienka w małej kawalerce – aranżacje
Jeśli liczymy każdy metr, to z pewnością polecimy prysznic typu walk-in bardziej niż wannę. Dla oszczędności pieniędzy, wody, jak i miejsca. A jeśli chcemy być bardzo skrupulatni, to poszukajmy pralki wraz z suszarką – jedną można umieścić na drugiej, ale też jeden lepszy sprzęt może załatwić całą sprawę, odpowiadając za obie funkcje. W ten sposób choćby częściowo pozbędziemy się problemu rozwieszania prania – będzie ono potrzebowało mniej czasu.
Minimum przestrzeni zajmuje umywalka narożna, lecz taka kompaktowa z wbudowaną szafką na kosmetyki też powinna sprawdzić się jako bardzo przyzwoite rozwiązanie. Miejmy na uwadze, że w łazience nawet jeśli jest mało miejsca, to ściany bywają niezagospodarowane, dlatego tam warto pomyśleć o wykorzystaniu tego rewiru choćby poprzez zawieszenie dodatkowej szafki.
Postawmy na materiały odbijające światło na ścianach jak lustra, błyszczące płytki czy efekty marmuru. Duża, szeroka, przestrzenna szafka sprawdzi się dobrze pod umywalką i pozwoli schować tam wszystkie niezbędne elementy do higieny i czyszczenia mieszkania. Minimalistyczna, ale dobrze oświetlona łazienka zapewni nam lepsze efekty, niż się spodziewamy. Zwłaszcza warto zadbać o dobre LED-y i światła budujące klimat przy lustrze. Jeśli szukasz konkretnych przykładów, Proplo służy dobrą inspiracją. Na swoim pokładzie mamy mistrzów urządzania kawalerek i estetycznego wykorzystania każdego wolnego metra.