Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie kolory optycznie powiększają przestrzeń?
Jak dobrać meble do małej łazienki?
Jakie jest znaczenie centralnego i miejscowego oświetlenia?
Jak przechowywanie i układ akcesoriów wpływa na odbiór przestrzeni?
Przedstawiamy inspiracje i projekty na aranżację małej łazienki. Jak poradzić sobie, gdy ogranicza nas przestrzeń w bloku? I jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w małej łazience?
Mówimy o pomieszczeniu, w którym szczególnie dobrze trzeba wszystko zaplanować i podejść do tematu bardzo analitycznie, bo późniejsze zmiany wcale nie będą takie proste. Oto kilka kluczowych porad, jak dobrze urządzić niewielką toaletę.
Aranżacja małej łazienki a kolorystyka
Powinniśmy pamiętać, jakie znaczenie mają wybrane przez nas kolory. Zasada o jasnych barwach optycznie powiększających przestrzeń sprawdza się również w tym przypadku, więc warto wziąć to pod uwagę przy aranżacji małej łazienki. Lepiej również postawić na jeden dominujący kolor i dalej w jego obrębie bawić się dodatkami oraz odcieniami, aby nie przekombinować. Łazienka nie musi być w jednym kolorze, ale powinna mieć motyw dominujący.
Biały, kremowy, miętowy, beżowy czy błękitny zawsze dobrze się sprawdzą. Zresztą brązowy, szary czy efekt drewna tak samo, po prostu trzeba pamiętać, aby ciemnymi, przygnębiającymi kolorami nie „zamknąć” jeszcze bardziej i tak ograniczonej już przestrzeni. Raczej wolimy, aby to miejsce nas rozświetlało. Warto pokusić się o inspiracje proponowane przez projektantów współpracujących z Proplo czy skonsultować się bezpośrednio z nimi, by uzyskać najlepsze efekty. Takie propozycje jak „łazienka z białą umywalką i roślinną tapetą” czy „drewnianą umywalką i oświetleniem” tylko napełniają nas energią, zachęcając do spędzania tam czasu.
Sugerujemy, aby ciemniejsze barwy pozostawić na mniejsze części łazienki, a także detale i wykończenia, aby nie wpędzić się w efekt klaustrofobii. O dobre wrażenia na pewno zadbają połyskujące przestrzenie jak płytki, lustra czy szklane elementy – to one sprawiają, że odbijające się światło optycznie powiększa nam łazienkę i daje poczucie bardziej przestrzennego miejsca.
Jak dobrać meble do małej łazienki?
Najważniejsze to – kolokwialnie mówiąc – nie zawalić naszej łazienki. Idealny projekt to znalezienie balansu między estetyką a funkcjonalnością, dlatego klucz tkwi w szczegółach, jak i uniwersalności. Uwielbiamy przeglądać się w lustrze i sprawdzać, jak wyglądamy, ale dlaczego nie wykorzystać tego elementu także jako otwieranej szafki nocnej?
O małych pomieszczeniach zawsze należy myśleć pionowo. Skoro nad wiszącą szafką jest jeszcze przestrzeń, to dlaczego nie umieścić nad nią jeszcze jednej? Nawet jeżeli nie sięgniemy do niej bez stołka, zawsze możemy schować tam detergenty, ręczniczki do wymiany czy elementy, po które nie sięgamy każdego dnia. Właśnie wiszące meble dają nam szerokie pole do popisu przy projekcie małej łazienki.
Kiedy już zaplanujemy, gdzie umieścić toaletę, umywalkę, prysznic czy pralkę, warto zastanowić się nad wolnymi przestrzeniami nad, a czasem pod tymi elementami (jak w przypadku umywalki). Szafki najlepiej wpasować wewnętrznie i postawić na systemy push-to-open bez uchwytów, aby osiągnąć efekt jednolitej przestrzeni. Właśnie w tym głowa specjalistów, aby jak najlepiej wykorzystać specyficzne wymiary czy nieregularne układy naszego WC.
Rola oświetlenia w małych łazienkach
W dużej mierze to właśnie światło zadba o ostateczny odbiór projektu małej łazienki. Podstawą będzie centralna lampa, która rozświetli całe pomieszczenie, a dalsze efekty osiągniemy oświetleniem miejscowym jak choćby podświetleniem LED przy lustrze. Kinkiety po obu stronach też sprawdzają się świetnie, a tu naprawdę warto zadbać o odpowiednią estetykę. Zwłaszcza, że często nasza pewność siebie zależy od tego, jak siebie widzimy. A tu kwestia lustra czy rozświetlenia go mają kluczowe znaczenie i potrafią robić gigantyczną różnicę. Dobre oświetlenie potrafi zmieniać nasze samopoczucie!
Ciepłe światło zadba o kameralną, nastrojową, przytulną atmosferę, a chłodne sprawdzi się lepiej w nowoczesnych rozwiązaniach i uzupełni z takimi kolorami jak biel czy błękit nieba. To już pytanie do nas, czy bardziej przemawia do nas efekt zachodu słońca czy jednak bezchmurnego nieba. Światło warto dobrać do kolorystyki mebli – zimne do chłodnych kolorów, a ciepłe do kremowych czy bardziej wyrazistych wykończeń.
Jeśli nie mamy okna w łazience i dostępu do światła dziennego, szczególnie istotne będzie zadbanie o oświetlenie. Pamiętajmy też, aby w miejscach narażonych na wilgoć postawić na lampy z właściwą klasą szczelności. Bardzo prawdopodobne, że naszym najważniejszym światłem będzie jednak rozświetlenie lustra i umywalki, gdzie malujemy się albo golimy. Dobre podświetlenie tej przestrzeni sprawi, że wyjdziemy z mieszkania w zupełnie innym nastroju.
Mała łazienka – jaki prysznic wybrać?
Najkorzystniejsze przy aranżacji małej łazienki powinno być postawienie na kabinę narożną albo prysznic z systemem walk-in. W tym pierwszym przypadku półokrągła lub kwadratowa kabina prysznicowa nie zabierze wiele miejsca, a najczęściej wybierane opcje to te o wymiarach 80×80 cm lub 90×90 cm. Pozwoli nam to zamknąć się i odciąć od reszty łazienki.
Wizualnie jeszcze bardziej może podobać się opcja prysznica walk-in z przezroczystą, szklaną ścianą. To praktyczne i wyglądające nowocześnie rozwiązanie, ponadto zdaniem wielu łatwiejsze w utrzymaniu czystości, chociaż trzeba pamiętać o regularnym myciu szyby. Plusem jest możliwość dostosowania jej konkretnie do naszych potrzeb – trzeba jednak dobrze przeanalizować, jak daleko będzie spadać woda i ile miejsca potrzebujemy. To z pewnością skuteczne połączenie elegancji i praktyczności.
Można też pomyśleć nad kabiną prysznicową z niskim brodzikiem albo z drzwiami przesuwnymi. Niezależnie od wyboru trzeba wziąć pod uwagę, że najbardziej pozytywnie na przestrzenność łazienki wpłynie szkło transparentne, a na utrzymanie czystości powłoki ochronne na szybie, choćby takie antykamienne.
Optyczne powiększenie małej łazienki
Im mniej, tym lepiej. Zawsze o tym pamiętajmy. Mało, ale jakościowo. Pozostawienie otwartych, przezroczystych przestrzeni pomoże nam w wizualnym powiększeniu łazienki, tak samo jak lustra i połyskujące elementy. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, z pewnością ciekawym rozwiązaniem będzie wysokie lustro ścienne, które zagwarantuje efekt przestrzenności, choć będzie trudniejsze do czyszczenia dla niższych osób.
Najgorzej będzie wpędzić się w wizualny chaos, czyli przekombinować z liczbą motywów w toalecie. Biel w połączeniu z dodatkami zawsze będzie atrakcyjnym rozwiązaniem. Płytki w połączeniu z czarnymi czy drewnianymi elementami również. Granat czy szarość też spełnią swoją rolę jako akcentowe barwy czy pomysł na meble.
Jednolite motywy, wykorzystanie pionowej przestrzeni i dobre oświetlenie spełnią swoją rolę. Warto też pamiętać o tym, planując przechowywanie naszych akcesoriów i kosmetyków – zawsze lepiej znaleźć na nie przestrzeń w szafkach, niż na zewnątrz, bo to również wpłynie na odbiór, jak i czystość łazienki. Projekt niech będzie elegancki, a dalej możemy bawić się dodatkami jak ręczniki czy zasłony do prysznica. Przy mniejszych przestrzeniach nie zmienia się jedno – nie ma to jak minimalizm! I widzimy to najlepiej po inspirujących pomysłach naszych projektantów.