18.maj.2025

Nowoczesna pralnia w domu – jak ją urządzić funkcjonalnie?

Urządzenie pralni, to nie lada wyzwanie, ale nowoczesna technika i przemyślana aranżacja pomogą nam zapiąć domowy porządek na ostatni guzik.

Proplo | 10 min czytania
Pralnia z minimalistycznymi, nowoczesnymi szafkami i białymi sprzętami.

Z tego artykułu dowiesz się:

1

Jakie miejsce w domu najlepiej nadaje się na pralnię?

2

Jakie sprzęty AGD wybrać do nowoczesnej pralni?

3

Jak ergonomicznie i wygodnie zorganizować przestrzeń pralni?

4

Jakie wykończenia i akcesoria warto zastosować w pralni?

Aby wyprasować sobie życiowy sukces, zacznij od zaplecza i urządź domową pralnię. Ten przewodnik przybliży Ci różne aspekty aranżacji nowoczesnej pralni: od wyboru lokalizacji, przez dobór sprzętów AGD, inteligentną organizację przestrzeni pralni, po materiały wykończeniowe i akcesoria. Naszym celem jest pralnia z funkcjonalnym układem. Urządzenie pralni, to nie lada wyzwanie, ale nowoczesna technika i przemyślana aranżacja pomogą nam zapiąć domowy porządek na ostatni guzik.

Podzielimy się z Wami doświadczeniami z korzystania z pomieszczeń gospodarczych w większych mieszkaniach oraz w kawalerkach, gdzie ich brakowało. Wniosek? Pralnia w strefie gospodarczej lub na poddaszu, a nawet mała pralnia w niszy pozwoli nam zaoszczędzić wiele nerwów. Zapraszamy na wycieczkę, podczas której zaprezentujemy najważniejsze wyposażenie pralni w domu jednorodzinnym oraz skuteczne i kompaktowe rozwiązania do pralni w mieszkaniu.

Lokalizacja pralni w domu

Wybór miejsca na pralnię w domu to ważny aspekt logistyczny. W domu jednorodzinnym mamy większe pole do manewru i możemy popuścić wodze fantazji, aby zaprojektować estetyczną pralnię domową. Zanim jednak weźmiemy się za design pralni domowej, musimy dobrze przemyśleć jej lokalizację:

  • parter (blisko kuchni/strefy dziennej): wygodne dla rodzin, ponieważ możemy doglądać dzieci podczas codziennych obowiązków. Warto pomyśleć o izolacji akustycznej lub cichszych urządzeniach, jeśli zależy nam na ciszy. Usypianie dziecka w salonie może być uciążliwe, jeśli w pomieszczeniu obok hałasuje pralka;
  • piętro lub poddasze (obok sypialni/garderoby): polecamy ze względu na ergonomię. Pralnia na poddaszu pozwoli szybko przerzucać czyste ubrania do szaf, ale warto zainteresować się izolacją stropu;
  • piwnica: pralnia w piwnicy to tradycyjne miejsce na pomieszczenia użykowe, ale wymaga noszenia prania po schodach. Jeśli myślimy o spędzeniu emerytury w tym samym domu, każda wspinaczka po schodach to kwestia do przemyślenia. Zsyp na brudną bieliznę może okazać się pomocny. Dobra wentylacja pralni i hydroizolacja pomieszczenia pomoże uniknąć problemów z wilgocią.
  • garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze (np. pralnia w kotłowni): odizolujemy się od części mieszkalnej, ale trzeba uważnie przemyśleć kwestię izolacji termicznej i odprowadzania wilgoci. Pralnia z wyjściem na ogród jest praktyczna, jeśli planujemy suszenie prania na świeżym powietrzu. Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym to luksusowe rozwiązanie. które zamieni dom w strefę relaksu.

Poprawna organizacja przestrzeni pralni to nie tylko meble. To kilometry kroków z ciężką miską, które będziemy deptać, jeśli źle podejdziemy do tematu. Ergonomia w pralni oszczędzi nam sporo czasu i zdrowia. Dobry projekt pralni uwzględni problemy ze schylaniem się – na stare lata będziemy błogosławić architekta, który dostarczył ergonomiczny design pralni domowej. Nawet pralnia w małej łazience, dobrze rozplanowana, ułatwi nam pracę. Pamiętajmy, że pralnia powinna mieć przede wszystkim funkcjonalny charakter, bo nasza wygoda jest najważniejsza. Urządzając pralnię z wyjściem na ogród – ułatwimy sobie suszenie prania na zewnątrz i jednocześnie możemy połączyć prace domowe z ucieczką do ogródka.

W mieszkaniu, szczególnie małym organizacja domowej pralni jest punktem krytycznym. Pralnia w łazience to częsty wybór, więc warto rozważyć zabudowę pralki w słupku z suszarką lub pod blatem. Pralnia z półkami na detergenty to także strzał w dziesiątkę, bo wszystko mamy pod ręką. Alternatywą jest pralnia w kuchni, zintegrowana z zabudową, choć trzeba uważać na hałas i zapachy – proszek do prania zwykle nie idzie w parze z jajecznicą. Większa przestrzeń kuchni działa na wygodnicki plus. Ale osobna pralnia pozwala na większą swobodę i nie ryzykujemy przypadkowego zgubienia garnka wśród brudnych koszulek. Niewykorzystane wnęki czy schowki mogą pomieścić pralnię w niszy. Ale czy pralnia w małej przestrzeni to dobry pomysł? Nawet 3-4 m² wystarczą na podstawowe urządzenia domowej pralni. To co tygryski lubią najbardziej to pralnia z dodatkowymi akcesoriami. Najlepsza wersja to pralnia z suszarnią, na którą powinniśmy wygospodarować około 5-6 m².

Każda pralnia powinna mieć dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej i prądu, choć są jeszcze rozwiązania dla miłośników rekonstrukcji historycznej i tych, którzy wyjątkowo zadarli z konserwatorem zabytków. W starszych budynkach adaptacja może wiązać się z kosztami, ponieważ nie wszystkie domostwa miały wsparcie profesjonalnego architekta. Najistotniejszy imperatyw to wentylacja pralni. Pralnia z systemem wentylacyjnym będzi sucha i wolna od pleśni. Jeśli nie chcemy słuchać pralki tańczącej jak TikTokowy influencer, możemy zastosować podkładki antywibracyjne lub przenieść lub urządzić pralnię w osobnym pomieszczeniu. Czujesz się wyjątkowo swobodnie? Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym pomoże ci zachować więcej kątów dla siebie.

Pralnia w stylu quiet luxury i soft minimalizm z vintage dodatkami.
Projekt: Soft Studio

Kluczowe wyposażenie nowoczesnej pralni

Nowoczesne urządzenia ułatwiają pracę, dbają o tkaniny i oszczędzają prąd i wodę. Oto najważniejsze wyposażenie pralni.

Pralka o dużej pojemności – oszczędność czasu i energii

Pralka o dużej pojemności, od 9 do 10.5 kg, jest idealna dla większych rodzin. Zwróćmy uwagę na programy parowe (redukcja zagnieceń, higiena), sterowanie Wi-Fi, automatyczny dobór parametrów, a także technologie oszczędzające wodę i energię – grosz do grosza, a będzie kokosza! Możliwość dodawania ubrań w trakcie cyklu to ciekawa opcja dla zapominalskich, a nowoczesne silniki inwerterowe będą o wiele cichsze niż stare rozwiązania. Nie zapomnijcie o sprawdzeniu wymiarów przed zakupem!

Suszarka bębnowa – szybkie i wygodne suszenie ubrań

Suszarka bębnowa eliminuje konieczność rozwieszania prania. Idealna pralnia do suszenia ubrań powinna być wyposażona w taki sprzęt, a szczyt mażeń to posiadanie pralni z automatyczną suszarką. Chyba wiele osób znam scenariusz, w którym w zimowym okresie studiów, mały pokoik zamieniał się w suszarkowy labirynt. Krzywy druciak był dopchnięty kolanem pomiędzy małe łóżko, a biurko. Marzeniem tamtych czasów była pralnia do prasowania ubrań, gdzie można łatwo wyprasować i posegregować eleganckie koszule. Aranżacja pralni domowej koniecznie musi brać pod uwagę jeden z tych sprzętów:

  • suszarki kondensacyjne: są najpopularniejsze. Wilgoć zbierana jest w pojemniku lub odprowadzana do kanalizacji;
  • suszarki kondensacyjne z pompą ciepła: najbardziej energooszczędne, suszą w niższych temperaturach, delikatniejsze dla tkanin. To często element pralni z automatyczną suszarką wysokiej klasy;
  • suszarki ewakuacyjne: najoszczędniejsze, ale wymagają podłączenia do kanału wentylacyjnego.

Przy wyborze suszarki, jako jednego z urządzeń domowej pralni, zwróćmy uwagę na pojemność (dopasowaną do pralki), klasę energetyczną (A+++), poziom hałasu, funkcje parowe, czujniki wilgotności, oświetlenie bębna. Modele slim oszczędzają miejsce. Wiele suszarek można postawić na pralce za pomocą łącznika, który może pełnić funkcję półki – w ten sposób pralnia w małej łazience stanie się wyjątkowo wydajna!

Pralko-suszarka – rozwiązanie do małych przestrzeni

Urządzenie 2w1, czyli pralko-suszarka, kusi oszczędnością miejsca. Gdy mamy małą pralnię lub urządzamy pralnię w małej przestrzeni, jest to rozwiązanie kompromisowe. Ponadto, cena bywa niższa niż dwóch oddzielnych sprzętów. Jednak pojemność suszenia jest mniejsza niż prania (np. 10 kg prania vs 6 kg suszenia). Pełny cykl trwa dłużej, a niektóre modele zużywają wodę do suszenia. To dobre rozwiązanie dla osób z ograniczoną przestrzenią pralni domowej lub piorących małe ilości tkanin. Użytkownik musi się pilnować, aby wysuszyć wszystkie ubrania i nie zapomnieć o „drugiej turze”.

Organizacja przestrzeni w pralni

Przemyślana organizacja domowej pralni to nic innego jak pralnia z funkcjonalnym układem.

  • Pralnia z koszami na pranie: ułatwia sortowanie! Brakuje skarpetek? Szybko wrzucamy trochę bielizny z wybranego kosza. Do pralni z koszami na pranie rozważmy kosze wolnostojące lub w zabudowie (estetyczne!), a także nowoczesne systemy cargo. Zsyp na bieliznę to luksus w domach wielopoziomowych – tylko pilnujmy, by dzieci nie pomyliły go z koszem na śmieci lub nie wysłały kota na kosmiczną misję!
  • Półki i szafki na detergenty: nieodzownym elementem każdego czyszczenia są proszki, płyny i inne chemikalia. Receptą na szybkie wypełnianie obowiązków będzie pralnia z półkami na detergenty. Otwarte regały ułatwiają dostęp, zaś zamykane szafki to kluczowy element bezpieczeństwa (tylko nie zgubcie tego klucza!). Estetyczne pojemniki na proszki to też element dekoracyjny. Przechowujmy detergenty w oryginalnych opakowaniach, szczególnie jeśli w domu przebywają małe dzieci. Projekt pralni powinien uwzględniać przechowywanie chemii w suchym i chłodnym miejscu.
  • Blat roboczy: to serce pralni do składania ubrań. Materiał blatu musi być odporny na wilgoć. Pralnia z blatem do składania ubrań pozwoli uporać się z większością czynności w jednym miejscu. Popularne są blaty laminowane (ekonomiczne), kompaktowe HPL (bardzo trwałe), kompozytowe (nieporowate), kamienne (luksusowe), z konglomeratu kwarcowego (świetna alternatywa dla kamienia) i drewniane (wymagają impregnacji i cyklicznego monitorowania stanu drewna).

Gdy wybierasz pralnię z blatem do składania ubrań, pamiętaj, że musi być on dostosowany pod ergonomię ciała! Standardowa wysokość to 85-95 cm, zgodnie z zasadą: 10-15 cm poniżej łokcia zgiętego pod kątem 90 stopni. W razie wątpliwości, najlepiej jest poprosić o pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz, który obliczy odpowiednią wysokość, wygodną dla wszystkich domowników. W ten sposób ułatwimy sobie dzielenie się obowiązkami.

Pralnia z nowoczesnymi meblami i pralką, styl skandynawski
Projekt: NORMY

Komfort i ergonomia w pralni

Odpowiednia wentylacja pralni, ogrzewanie i oświetlenie pralni to recepta na przyjemne środowisko pracy. O czym musimy pamiętać?

Wentylacja mechaniczna – jak zapobiegać wilgoci i pleśni?

Syndrom chorego budynku to nie żarty! Zaopatrzmy się w higrometr, czyli małe urządzenie, które pomoże kontrolować wilgotność. Dzięki jego poradom dobierzemy odpowiednią wentylację pralni.

  • Wentylacja naturalna (grawitacyjna): wystarczy otworzyć okno! Skuteczność zależna będzie od pogody.
  • Wentylacja mechaniczna: konieczna bez okna lub przy niewystarczającej wentylacji grawitacyjnej. Pralnia z systemem wentylacyjnym typu wyciągowego to efektywne i proste rozwiązanie.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją: odzyskuje ciepło, filtruje powietrze, obniża koszty ogrzewania. Jednostkę rekuperatora lepiej umieścić poza pralnią.

Brak wentylacji to dla grzybów to samo, co brak nadzoru w kuchni dla kota. Hyc, siedzi na głównym blacie i sięga po plaster wędzonki. Warto zlecić wykonanie projektu profesjonaliście, ponieważ wentylacja robiona metodą „zrób-to-sam”, skończy się ciągłą wilgocią w domu, co często zdarza się w starym budownictwie.

Ogrzewanie podłogowe – komfort cieplny i szybsze schnięcie

Ogrzewanie podłogowe w pralni to nie tylko ciepłe stópki, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie wspomagające walkę z wilgocią. Dostępne technologie to wodne ogrzewanie podłogowe, zintegrowane z systemem centralnego ogrzewania lub elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci mat lub kabli grzejnych, a także nowoczesnych folii grzewczych. Folie grzewcze są cienkie, łatwe w montażu pod płytkami i mogą być sterowane termostatami. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak oddzielna pralnia, przy instalacji folii grzewczych pod płytkami zaleca się wykonanie wylewki cementowej oraz odpowiedniej hydroizolacji. Maksymalna zalecana temperatura „podłogówki” wynosi około +34°C. Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym wymaga porządnego suszenia!

Oświetlenie domowej pralni

Odpowiednie oświetlenie domowej pralni jest niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa pracy, szczególnie jeśli jest to oddzielna pralnia bez dostępu do światła dziennego. Brak poprawnego oświetlenia ma wyrażenie w płynnej walucie, którą jest ilość wylanych łez po przypaleniu ulubionej bluzki żelazkiem. Jeśli nie chcemy ryzykować przyozdobienia różowej marynarki czarno-brązowym tatuażem, dobrą opcją będzie montaż mocnego oświetlenia LEDowego w każdym zakątku pomieszczenia gospodarczego.

Jak poprawnie zaplanować oświetlenie pralni?

  • Oświetlenie ogólne (sufitowe): powinno zapewniać równomierne rozproszenie światła w całym pomieszczeniu; mogą to być plafony, oprawy wpuszczane lub listwy LED.
  • Oświetlenie zadaniowe (punktowe): do doświetlenia stref pracy, nad blatem roboczym. Ułatwia sortowanie, składanie ubrań, usuwanie plam – można zastosować listwy LED pod szafkami wiszącymi lub kinkiety. Warto rozważyć oświetlenie wnętrza szaf, jeśli sprzęty są zabudowane. W strefie prasowania poprawne oświetlenie pralni ułatwi dostrzeganie zagnieceń, więc szybciej zauważymy, kiedy powinniśmy przestać dociskać materiał gorącym żelazkiem.
  • Barwa światła: zalecana jest neutralna lub chłodna. Takie oświetlenie dobrze odda kolory ubrań i pozwoli sprawdzić, czy plamy się sprały. Jasne kolory ścian i mebli, w połączeniu z dobrym oświetleniem, optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będzie jaśniejsza i bardziej przyjazna.

Wykończenie wnętrza pralni

Pralnia z estetycznym wykończeniem połączy najlepsze cechy odporności z artystycznym wzornictwem. To pomieszczenie jest narażone na wilgotność, częsty kontakt z wodą, detergentami oraz zabrudzenia. Powierzchnie ścian i podłóg muszą sprostać wielu wyzwaniom, stąd tak ważny jest dobór wysokiej jakości materiałów wykończeniowych do pralni.

Ściany odporne na wilgoć – jakie materiały wybrać?

Rynek oferuje coraz więcej specjalistycznych produktów przeznaczonych do pomieszczeń mokrych. Warto zasięgnąć porady u specjalisty, który doradzi najlepsze rozwiązania. Doświadczony projektant podpowie, które nowinki rzeczywiście się sprawdzają, a które są tylko marketingową mydliną. Wyobraź sobie taki scenariusz: ubłocone dziecko wraca z dworu i rzuca spodniami do kosza. Nie trafia, a biała ściana wygląda teraz jak parodia abstrakcyjnego obrazu Marka Rothko. Zanim zaczniesz krzyczeć – zadziałaj zapobiegawczo! Jakie masz do wyboru materiały wykończeniowe do pralni?

  • Płytki ceramiczne (gres, terakota): najczęstszy wybór. Odporne, łatwe w czyszczeniu. Można układać na całości lub jako lamperię, a w przypadku terakoty: w całą armię, jeśli masz budżet chińskiego cesarza!
  • Farby odporne na wilgoć (lateksowe, ceramiczne): dobra alternatywa lub uzupełnienie, odporne na wilgoć i szorowanie. Można je zastosować również do innych pomieszczeń, np. w pomieszczeniu biurowym, które łapie wilgoć od piwnicy. Lateks poprawia odczyty higrometru.
  • Tapety z włókna szklanego: są bardzo trwałe, odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i szorowanie – można je wielokrotnie malować farbami odpornymi na wilgoć.
  • Panele ze szkła hartowanego: gładka powierzchnia szkła jest łatwa do utrzymania w czystości, odporna na wilgoć i chemikalia. Panele szklane mogą być transparentne, matowe lub z nadrukiem. Najczęściej stosuje się je w strefie nad blatem lub zlewozmywakiem.

Podłoga z płytek ceramicznych – trwałość i łatwość utrzymania czystości

Podłoga w pralni musi być przede wszystkim bezpieczna (antypoślizgowa), odporna na wodę, detergenty, ciężar urządzeń AGD oraz łatwa w czyszczeniu.

  • Płytki gresowe i terakotowe: najlepszy wybór to klasa ścieralności PEI 4-5, zaś wzorów jest tak wiele, że będzie w czym przebierać.
  • Posadzki żywiczne: np. poliuretanowe, epoksydowe – tworzą gładką, bezspoinową powierzchnię. To świetne rozwiązanie dla pralni z estetycznym wykończeniem. Są w pełni wodoodporne, odporne na chemikalia i uszkodzenia mechaniczne; dostępne w szerokiej gamie kolorów.
  • Impregnowany beton architektoniczny: nowoczesne rozwiązanie tworzące bezspoinową, wodoodporną powierzchnię.
  • Wykładzina PCV: tanie rozwiązanie, ale uwaga na kondensację pod spodem.
  • Panele (wodoodporne, winylowe): tylko specjalnie przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń.
  • Drewno naturalne: ryzykowne, wymaga gatunków egzotycznych i starannej impregnacji.

Wybór materiałów wykończeniowych do pralni to inwestycja, która powinna zapewnić estetyczny wygląd pralni na wiele lat. Z tego względu najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, który weźmie pod uwagę wiele czynników – nie tylko tych ograniczonych do pralni. W starych domach często pojawia się problem z wilgocią w pomieszczeniach, które było wyłożone wykładziną PCV. Jej zadaniem często było zapewnienie wodoodporności, np. w pomieszczeniu wejściowym, jednak zdarzało się, że zatrzymywała mnóstwo wilgoci przenikającej z piwnicy znajdującej się poniżej. Audyt i rekomendacje profesjonalnego architekta pomogą z pewnością pomogą zidentyfikować i zniwelować problem z wilgotnością uwięzioną pod gumolitem. Profesjonalny design pralni domowej uwzględni takie niuanse!

Pralnia z minimalistycznymi, nowoczesnymi szafkami i białymi sprzętami.
Projekt: Adrianna Stawska projektowanie wnętrz

Dodatkowe akcesoria do pralni

Dobrze dobrane akcesoria do pralni mogą znacząco ułatwić użytkowanie tego pomieszczenia. Tworząc pralnię z dodatkowymi akcesoriami, musimy pamiętać, że to detale decydują, czy pranie zrobimy nawet jedną ręką. Pralnia w małych domach, jeśli jest dobrze przemyślana, pozwoli nam na sprawne żonglowanie tkaninami.

Zlewozmywak gospodarczy – do czego się przydaje?

Zlew gospodarczy to często pomijany, a niezwykle przydatny element wyposażenia. Pralnia z umywalką tego typu zyskuje na funkcjonalności. Do prania ręcznego, namaczania, czyszczenia butów (dla miłośników psów – kołdrę po błotnym spacerze szczeniaka łatwiej wyprać w pralni z umywalką niż w brodziku). Popularne materiały to stal nierdzewna, ceramika, kompozyty i tworzywa sztuczne. Powinien być głęboki (min. 12-15 cm) i na odpowiedniej dla waszego wzrostu wysokości.

Jakie materiały są najpopularniejsze?

  • Stal nierdzewna: ze względu na trwałość, odporność na korozję, wysoką temperaturę i większość środków chemicznych. Pralnie z umywalką tego typu są higieniczne i łatwe do czyszczenia.
  • Ceramika: jest elegancka, choć może być bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Kompozyty: (np. granitowe, kwarcowe) są odporne na uderzenia, zarysowania i wysoką temperaturę; występują w różnych kolorach.
  • Tworzywa sztuczne: (np. polipropylen) są lekkie, nie straszne im chemikalia i wilgoć, a niektórym modelom nawet mróz i wrzątek.

Deska do prasowania i żelazko parowe – niezbędne elementy wyposażenia pralni w domu

Jeśli metraż pralni w małym domu na to pozwala, warto wygospodarować miejsce do prasowania:

  • deski wolnostojące: są stabilne i dostępne w różnych rozmiarach i z różnymi dodatkowymi funkcjami;
  • deski ścienne (składane): oszczędzają miejsce. Montuje się je na stałe do ściany lub składa, gdy nie są używane. Mogą być dodatkowo ukryte w estetycznej obudowie lub za drzwiczkami szafki;
  • deski zintegrowane z meblami: zyskują na popularności – chowane w specjalnej szufladzie, w szafie lub będące częścią większego systemu meblowego.

Jeśli deska wolnostojąca nie jest używana na stałe, warto znaleźć jej jakieś dyskretne miejsce.

Pralnia do prasowania ubrań koniecznie musi być wyposażona w jeden z tych sprzętów:

  • żelazko parowe: posiada zintegrowany zbiornik na wodę w korpusie, a para wytwarzana jest bezpośrednio w stopie żelazka;
  • generator pary (stacja parowa): oferuje silniejszy wyrzut pary, skuteczniej radząc sobie z zagnieceniami.

Poszukując żelazka lub generatora pary, przeanalizuj parametry urządzeń. Najważniejsza jest moc, od której zależy szybkość nagrzewania się i wydajność. W przypadku generatorów pary ważnym wskaźnikiem jest ciśnienie pary, determinujące jej siłę przenikania w głąb tkanin. Istotna jest także pojemność zbiornika na wodę, wpływająca na czas pracy oraz rodzaj stopy żelazka, od którego zależy poślizg i odporność na zarysowania. System antywapienny przedłuży żywotność urządzenia, a tryb ECO pozwoli na oszczędność energii.

Suszarka sufitowa – oszczędność miejsca w pralni

Nawet jeśli dysponujemy suszarką bębnową, tradycyjna suszarka wciąż będzie pomocna przy suszeniu delikatnych tkanin. Suszarki sufitowe, czy to manualne, czy elektryczne, gwarantują oszczędność miejsca; po złożeniu stają się niemal niewidoczne, co jest ważne w małych pomieszczeniach. Równie efektywnie przestrzeń pozwalają zaoszczędzić suszarki ścienne harmonijkowe lub linkowe.

Suszarki pionowe (wieżowe) świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, kabinach prysznicowych oraz w pralniach z koszami na pranie, ułatwiając zarządzanie przestrzenią. Na większym metrażu suszarki poziome (skrzydłowe) umożliwią jednoczesne suszenie kilku wsadów prania. Uniwersalnym rozwiązaniem pozostają suszarki stojące, obejmujące zarówno warianty poziome-skrzydłowe, jak i pionowo-wieżowe. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania – tanie, plastikowe elementy szybko ulegają zużyciu.

Przeczytaj również:

Oświetlenie salonu – jak stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze

Drewniane wnętrze p styl materiały i aranżacje

Jak rozjaśnić ciemny pokój – skuteczne techniki i aranżacyjne triki


Źródła:

Proplo
Jedyny serwis internetowy, który specjalizuje się w łączeniu osób projektujących wnętrza z klientami poszukującymi ich usług.